Számítás technika története -.*

A számítástechnika az automatizált adatfeldolgozás eszközeivel és azok különböző területeken való használatával foglalkozó elméleti és alkalmazott műszaki tudomány.

Ide tartozik a hardver- és szoftverelemek tanulmányozása, a működést segítő szervezési, illetve alkalmazási, szolgáltatási összetevők rendszere. 

A számítástechnika szoros kapcsolatban van az informatikával, az információ keletkezését, továbbítását, feldolgozását és hasznosítását vizsgáló tudománnyal. A számítástechnika tekinthető az informatika egy részterületének is, az automatizált információkeletkezés, -továbbítás, -feldolgozás és -hasznosítás tudományának. A számítástechnika alapvető alkalmazása manapság a számítógépek, különösen a személyi számítógépek (PC-k) építése.

TÖRTÉNET

A számítástechnika története során az egyszerű mechanikus gépektől az igen összetett elektronikus, digitális vezérlésű automatákig haladt. Egyrészt szembetűnő a mai gépek egyre nagyobb fokú programozhatósága az ennek következményeképp kialakuló nagyobb mértékű automatizmus, önirányítottság; másrészt ettől nem függetlenül a feladatkörök kibővülése.

- Abakusz: Golyós számolótábla, valószínűleg Kínai eredetű (13.sz.), de az egész világon elterjedt.
- Szorobán: Abakuszhoz hasonló golyós számolótábla, még napjainkban is használják japánban
- Logaritmus függvény: John Napier (skót matematikus) 1614-ben fedezi fel, mellyel a szorzást összeadásra vezette vissza.
- Logarléc: 1632-ben jelenik meg, szorzás, osztás, hatványozás, gyökvonás, logaritmus és trigonometrikus függvények értéket határozhattunk meg vele.
- A német Wilhelm Schickard csillagász professzor 1623-ban egy olyan számológépet tervezett, amelyben egymáshoz illeszkedő tíz- és egyfogú fogaskerekek vannak. Ezen, a mai fordulatszámlálókhoz hasonló elvű gépen elvégezhető volt mind a négy alapművelet.
- Első mechanikus számológép: 1642-ben Pascal építi, mely összeadni és kivonni tudott, ma is működik.
- Leibniz mechanikus számológépe: 1671-ben építi, már szorozni is tudott.
- Babbage "analitikus számológépe": 1822-ben tervezi, 1000 szavas tár, lyukkártyás adatbevitel, csak terv maradt.
- Elektromechanikus számológép: Herman Hollerhith készíti el az első elektromechanikus számológépet a XX. sz. elején. Amerikai népszámlálás adatainak feldolgozása (2 év --> 4 hét), 1924-ben ő alapítja meg az IBM céget. 
- Az első elektronikus számítógépek 1941-45-ig kezdték meg működésüket (kié az elsőség?)
- Colossus (Angliában)
- ENIAC (Amerikában)
- német Zuse számítógépe, elsőként alkalmazza a bináris számrendszert
- Konrad Zuse az amerikaiakat a bináris, jelfogós és programvezérelt számítógép konstrukcióban valamint építésben körülbelül három évvel előzte meg, hiszen a Z3 számítógépe már 1941-ben működött - A nagy fordulópont: 1947-ben felfedezik a tranzisztort, melyekkel az elektroncsövek helyettesíthetők.
- Integrált áramkörök (IC-k Integrated Circuit) : 1961-ben jelennek meg, egy félvezető lapkára különböző áramköröket integrálnak. Előnyök: kisebb térfogat, nagyobb sebesség, kisebb fogyasztás, kevesebb hibalehetőség.)
- Az első mikroprocesszor: 1971-ben az Intel cég dobta piacra 4 bites mikroprocesszorát.
Mikroprocesszor alatt olyan egy vagy több integrált áramkörből álló rendszert értünk, mely elvégzi a programozható számítógép központi egységének feladatkörét.
- Az első PC (Personal Computer): 1981-ben az IBM cég hozta forgalomba.

 

ABAKUSZ:

SZOBORÁN:

LOGARLÉC:

ELSŐ MECHANIKUS SZÁMÍTÓGÉP:

AZ ELSŐ MIKROpROCESSZOR: